Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Обмислям покупката на ГАЗ-69

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Обмислям покупката на ГАЗ-69

    Здравейте,
    от известно време ми се върти тази муха в главата и се надявам тази пролет да стана собственик на ГАЗ-69. За сега съм само на етап планиране, ще изчакам да 'узрее' още малко идеята, но вече съм си набелязал няколко газки за оглед.

    Ще опитам първо да обясня за какво ще се ползва джипката :
    ще се кара 1-2 пъти месечно, на дестинации от 50-60 до 300-350км на преход, предимно по асфалт (вкл. магистрали и скоростни пътища), а карането по черни пътища и ниви ще е най-вече при сухо време с цел избягване на светлинното замърсяване вечер от села/градове. С други думи 'паркетен' джип, за което приемам критиката, но...
    Най-тежките условия, при които ще се кара ще са зимата, подобно на тези http://www.offroad-bulgaria.com/show...32#post1405632 (стр.11, пост 208 )

    Първото, което ще искам да сменя е двигател, скоростна кутия,спирачки. Поради по-големите разстояния които ще се изминават ми се ще да не харчи 20+L/100км бензин или дизел (газ не искам да слагам). Зная, че има няколко теми за смяна на двигател на ГАЗ-69 в последните 4-5 страници, но при всички тях се търси мотор за тежък offroad.
    Ще съм благодарен да препоръчате нещо по-подходящо за по-лек терен и дали това ще наложи смяна на оригиналната раздатка с друга.

    Какви са възможностите за слагане на предпазни колани?
    Мисля, че фабрично двете предни седалки нямат такива или поне аз не видях при никоя от снимките, но от КАТ искат триточков колан.

    В търсенето си съм се насочил предимно към ГАЗ-69 АМ (дълга база, с 4 врати), но с колко по-дълъг е от ГАЗ-69 М (къса база, с 2 врати)?

    За сега ще се огранича с тези въпроси и продължавам с четенето.
    Съзнавам, че търся култова off-road машина за on-road каране но наистина ще се радвам на коментари и насоки.

    Благодаря!
    Иво

  • #2
    От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

    Мога да ти дам някои насоки като активен потребителн на УАЗ-469 като ежедневна кола. (газ-69 / уаз-69 са предшествениците на 469)

    Ако мислиш че като смениш двигателя ще харчи много по-малко, длъжен съм да те разубедя. Разходът на тази кола е комплексен резултат от антиобтекаемата форма, плющящият брезент, големите колела, сложната и тежка трансмисия. Чакак на последно място е старият и относително ниско ефективен двигател. И впрочем не харчи драстично повече от съвременни жипки със същия размер. А 10/100 няма да харчи никога. Оригиналният двигател със съпътстващия го карбуратор нямат настройване на бензин и там пропан-бутанът е необходимост, а не толкова икономия.

    На 69 практическата му максимална скорост е около 60км/ч и тя е ограничена едновременно от няколко фактора - режими на двигателя, стабилност на кормилното управление, окачване, шум и спирачна уредба. Трябва да пребориш всичко това преди да мислиш за дълги преходи.

    Триточков предпазен колан няма къде да се сложи поради конструктивни особености на машината - няма колонки на купето. Всъщност няма купе. КАТ могат много работи да искат, но това се кара без колан и така е законно. Двуточков е лесен за реализиране. Но ако искаш някакви по-засукани мерки за безопасност - не това е твоята кола.
    Последно редактирано от Ясен; 19-02-17, 11:08.

    Коментар


    • #3
      От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

      п.п. на някой от офроуд-съборите някой беше дошъл с купе от газ-69 наставено на рама (с двигател, трансмисия, окачване и тн) от Паджеро 1 или 2. Но не зная дали го има описано тук.

      п.п.2 длъжен съм да ти намекна и за още един проблем - няма да намериш екземпляр, който да се размине с ремонт. Ще трябва да провеждаш реставрация.

      Коментар


      • #4
        От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

        300-350 км. преход с Газ 69 е интересно предизвикателсто, мисля че няма да го повториш след първия път.......... Идеята да се притежава такъв Жип е друга, но ти си знаеш, иначе и мен ме радват антиките
        ________________________________________________
        Subaru OUTBACK 2,5
        Hyundai TUCSON 2.0

        Коментар


        • #5
          От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

          Дълга и къса база няма.
          Такъв джип е най-ценен в оригинален вид, и не харчи 20+/100, особено по асфалт.
          Ако ще сменяш двигател скорости и пр. значи искаш нещо което да прилича само външно на тоя култов модел.
          Оригиналната раздатка е отделен възел, така че не пречи за нищо, а е предпоставка за по-лесно слагане на друг двигател в комплект със скоростна кутия.

          Преди да почнеш с проекта, вземи някой УАЗ назаем(че по-лесно се намира, а комфорта е сходен) и пробвай една такава 300-400км разходка.
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • #6
            От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            ...На 69 практическата му максимална скорост е около 60км/ч...
            Ясене, 60км/ч е максималната безопасна скорост или просто не може да вдига повече, би трябвало като чисто нов и напълно технически изправен, да може да вдига поне максимална скорост на равен асфалтов път до 90км/ч, това до 60км/ч ми се вижда прекалено бавно, дори и за толкова стара руска машина?

            Коментар


            • #7
              От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
              ...
              Преди да почнеш с проекта, вземи някой УАЗ назаем(че по-лесно се намира, а комфорта е сходен) и пробвай една такава 300-400км разходка.
              Доста учтив, но показателен, начин да откажеш колегата (поне за първоначалната идея) от проекта.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #8
                От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

                Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                300-350 км. преход с Газ 69 е интересно предизвикателсто, мисля че няма да го повториш след първия път.......... Идеята да се притежава такъв Жип е друга, но ти си знаеш, иначе и мен ме радват антиките
                То и с Нива е уморително, ама....

                Коментар


                • #9
                  От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

                  При 90км/ч оборотите на двигателя са доста отвъд оптималните за него и се компрометира както мазането, така и охлаждането. Цялото силово предаване е пълно с луфтове които в този режим се превръщат във вибрации по всички степени на свобода, за чието гасене не са взети никакви мерки. Елементарно гумено каре не са сложили.

                  Абе накратко, с 90км/ч вероятно ще мине под 100км и после ще има Ремонт. И то ако успееш да го удържиш в пътя с тази скорост толкова време - задачата не е никак тривиална.

                  УАЗ-469 е леко подобрен в това отношение и може да се кара относително дълго време с 80км/ч без да се разпадне. Но се разпада механик-водачът.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

                    Иха, благодаря за бързите отговори!

                    Да, едно от основните ми основания за смяна на двигателя е именно по-малък разход на гориво.
                    Ако не бъркам, заводският скоростомер е разграфен до 100км/ч и си мислех че при по-нов двигател скорост от около 90км/ч (колкото е и законно разрешената всъщност) извънградско няма да е чак такова предизвикателство. Ако при тези условия разходът на гориво надвишава сериозно 12-15L/100km просто ще огранича по-дългите излети до 1-2 годишно.

                    Все пак това ще е кола за хоби, а не всекидневен/семеен автомобил, така че отказване няма По-бавното предвижнане просто ще иска по-добро планиране.

                    Относно нуждата от по-сериозно реставриране и да съм имал някакви съмнения всичко се изпари, след като че ли не видях тема в която да е започнат ремонт и да не се е стигнало до пълно разглабяне, кръпки, пясъкоструйка...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

                      Първоначално публикуван от dartmol Преглед на мнение
                      ...
                      Ако при тези условия разходът на гориво надвишава сериозно 12-15L/100km просто ще огранича по-дългите излети до 1-2 годишно.
                      ...
                      Значи въобще не ти трябва джип.

                      ... а, и как с две мнения се променя цвета на ника ?
                      Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 19-02-17, 12:38.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #12
                        От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Абе накратко, с 90км/ч вероятно ще мине под 100км и после ще има Ремонт. И то ако успееш да го удържиш в пътя с тази скорост толкова време - задачата не е никак тривиална.
                        Tова вече е малко притеснително... ще остане да обикалям само околните поляни, но пак е нещо
                        Вертикалната радиаторна решетка, дългата 'муцуна' и широки калници... за мен имат един особен чар, не бързайте да ме отказвате

                        Иво

                        Коментар


                        • #13
                          От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

                          Първоначално публикуван от dartmol Преглед на мнение
                          Tова вече е малко притеснително... ще остане да обикалям само околните поляни, но пак е нещо
                          Вертикалната радиаторна решетка, дългата 'муцуна' и широки калници... за мен имат един особен чар, не бързайте да ме отказвате

                          Иво
                          Напротив! Ще следим с интерес.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

                            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                            Значи въобще не ти трябва джип.
                            То и от други 'играчки' реално нямам нужда, ама като има мерак човек

                            Коментар


                            • #15
                              От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

                              Първоначално публикуван от dartmol Преглед на мнение
                              Вертикалната радиаторна решетка, дългата 'муцуна' и широки калници... за мен имат един особен чар, не бързайте да ме отказвате

                              Иво
                              Именно това ме привлича в култовия 69, ако имах финансите бих направил проект "вълк в овча кожа", като купя само купето и всичко друго ще е на изцяло друга платформа, отивам да пускам тото

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X