Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

    Е, дойде ми и на мен го главата. От известно време забелязвам че нещо не вървеше както трябва. Уж върви, ама не баш. Първоначално си мислех че е от жегите, от климатика, от зацепващото постоянно виско... Абе нещо нямаше ряз - ускоряваше някак по-мудно, по-мазно, нямаше я нервността, с която съм свикнал. Нямяше го и отчетливото "дръпване" като надуе турбото. На места, дето преди вдигаше 130 и искаше още, сега вдигаше едва-едва 120. На четвърта като стигнеше 3100 оборота, и започваше да тъпче на място, независимо че съм заварил педала за ламарината...

    Съответно взе да ме гложди. Смених горивен филтър - без промяна. Въздушен - пак така. Масло не бях сменял малко по-дълго от обикновено, ама си рекох че не може да е от това. И започнах да мисля за турбо, за паднала компресия, реглаж на клапани и прочие полюции, като през цялото време си мислех че това е или недостиг на гориво, или скапан дебитомер, отчитащ по-малко. Взех че го изключих и.... КУЦ КОН. Ама от най-куците. Даваш газ, и нищо. Върви там някак, колкото да се дотътриш до вкъщи със сериозната скорост от 20км/ч, и толкоз. И, нарамих аз всичкото инструмент, компресомер, компютър, осцилоскоп, и реших че ще падне сериозно ровичкане. Премерих профилактично какво дава дебитомера на контакт (1.05 волта при норма 0.95-1.05) и на празен ход (2.05-2.11 волта при норма "около" (според ръководството) 2.20), и ей-така наизуст сметнах че с него всичко е наред. Та, тръгвайки към ранчото, където щях да ровичкам, реших ей-така от любопитство да проверя дали пък в един добре известен (предимно с негативни емоции) магазин за авточасти дали нямат дебитомер за алфа 145 (0 280 218 019), щото евтин (заразлика от моя - 400 кинта и нагоре), и, да видиш ти чудо, имали за терано "Magneti Marelli", при това на "народна" цена (140 кинта някъде). Е, на опаковката пишеше че е made in PRC, и за по-пряко минал през Унгария, ама за тая цена човек не може да иска всичко.

    Та, проверих каквото там, звъннах на Румбата (CarTest) все пак да питам как да го боря това чудо, и накрая, сложих го да пробвам... И... Чудо! Джипката заприлича на себе си. Върна се и ряза, върна се и скоростта на до болка познати участъци, върна се и спокойствието и пъргавината при изпреварване, както ги помнех още от зимата. Вързах и компютъра, да пробвам какво става с единия и другия в реално време, и веднага всичко цъфна със страшна сила. Стария ми дебитомер показваше преко сили около 3.6-3.8 волта максимум, а новия, макар и менте, вдигаше до към 4.3 волта.

    Та тъй - при горните симптоми, ако сте сигурни в останалото, премерете си дебитомера. Компютъра грешка няма да пусне точно при тоя вид повреда, защото от неова гледна точка всичко е наред (волтажа при контакт и на празен ход). Бошовския дебитомер (защото тия, дето са със Zexel помпа и дюзи са с дебитомер HITACHI), трябва да дава при пикови режими (3300-3500 оборота и газ до ламарината) над 4.2 волта. Иначе не е в ред.

    Друго - понеже моя дебитомер е на под 40000км, взех да търся алтернативи. Общо взето не е като да няма, но май единствената, за която се чуват добри отзиви е PIERBURG. Въпроса е да се знае какъв точно да се търси, защото точно за терано няма. BOSCH слагат един и същи датчик на доста дебитомери, като разликата при различните автомобили е в тръбата, върху която се намира, и като диаметър, и като захващане. Въпросния датчик при мен е с номер F 00C 2G2 033. Така и не намерих кой друг автомобил е със същия датчик, но по слухове из Alfa Romeo форумите е твърде възможно да стават датчици F 00C 2G2 013/F 00C 2G2 030 (това се слага например в дебитомер BOSCH 0 280 218 019, и е измежду най-масовите и най-евтини дебитомери на BOSCH), както и F 00C 2G2 044 или F 00C 2G2 063, като 044 се слага пак в един от вариантите за Alfa. По слухове из същите форуми, а и по разни данни от интернет се твърди че "030" е съвместим с "033", и че дори на някои дебитомери (по-точно баш тоя на тераното 0 281 002 207) се слагали както "030", така и "033", а и в доста китайски и други сайтове се дават датчици заместители едновременно на "030", "033" и "044", макар отново от Alfa форумите да се твърди че между "030" и "044" да има разлика.

    За всяка информация по въпроса ще съм благодарен.

    И най-накрая - днес реших да проверя дали няма да мога да съживя стария - все пак се държеше не като тотално прецакан, а само показваше с една идея по-малко. Набавих пръскалка от старо Meglio, литър изопропилов алкохол, и като се почна едно пръскане и чистене - не ти е работа. Сензорния елемент се намира в дупка най-долната част на "пълнителя", който седи в тръбата и е завит към нея с 2 болта (виж прикачения PDF на BOSCH с описанието за HFM 5). Първо пръсках дълго и напително , после го оставих за 5-6 минути да се накисне, после пак го пръсках, и след това още 2 пъти по 10 минути киснене и пак обилно пръскане. В крайна сметка свърших работа с около 200-300 милилитра спирт. Отново на до болка познат пътен участък с леко нанагорнище (след моста на изхода на Костинброд в посока извън София), първо опитах как се държи новия китайски, после сложих почистения оригинален и... разлика нямаше. Дори като че ли с оригиналния се държеше с половин идея по-добре. Направих общо 4 проби за да съм сигурен, и сега вече съм убеден че съм върнал стария оригинален дебитомер към заводските му параметри. Оставих го него, да видим колко още ще изкара.

    Правейки пробите обаче, ми направи впечатление че като го сменям, след като съм карал известно време с юркане, като извадя "пулнителя" от дупката излиза лека мъгла - маслени пари от картерната вентилация, която на всеки мотор с турбо е вързана между фълтъра и турбото, естествено максимално близо до турбото и максимално далеч от филтъра, веднага след който е дебитомера, но въпреки това за известно време след изгасване на двигателя вътре се мъдрят остатъци от маслени пари, които естестено полепват по всичко, до което се докопват, включително и сензора на дебитомера, който с времето се замърсява (а има и съвсееем малко прашец, минал през филтъра, макар че го сменям 2 пъти годишно) и започва да показва не точно каквото трабва, или, понеже работи на висока температура, води до корозиране на високотемпературния елемент на датчика и необратимото му повреждане. По тая причина и датчика си заминава.

    Забелязах също, че ако в последната минута - две съм карал по-кротко, маслени пари там няма, или поне не се виждат, а те по принцип достигат до елемента на дебитомера само когато там няма поток, тоест при изгасен двигател. Значи, освен за удължаване на живота на турбото, също и за удължаване на живота на дебитомера е желателно в последните няколко минути преди спиране да се кара по-кротко, с цел турбото плавно да се охлади, а и маслените пари да се поемят от двигателя, вместо да се налепят по дебитомера.

    Другото, което ще правя е всяка година да си позамивам дебитомера със спирт (само с пръскане и киснене, не и с четчица, или нещо такова) профилактично. Работа за 15-20 минути, но вярвам че ще му удължи живота сериозно.

    Относно номерата на самите дебитомери, ето до какво се докопах из български и чужди форуми:

    В Българския Alfa форум се мъдру следното:
    В следните модели дебитомери Бош:

    Bosch 0 280 217 531
    Bosch 0 280 218 001
    Bosch 0 280 218 004
    Bosch 0 280 218 019
    Bosch 0 280 218 045
    Bosch 0 280 218 108
    Bosch 0 281 002 182
    Bosch 0 281 002 199
    Bosch 0 281 002 207
    Bosch 0 281 002 208



    се вгражда един и същ сензор (HFM) F00C2G2030
    ...което поне за нашиа (тоя, завършващ на 207) със сигурност не е вярно. сензора поне в моя дебитомер е F00C2G2033.

    В друг пост се установява че:
    По повод на едно скорошно запитване, направих проверка и установих, че Bosch 0 281 002 309 използва друг датчик, а именно F 00C 2G2 044, което го вади от горния списък
    Което пак е за разни алфи, но по-късни модификации.

    Най-близка до истината (според мен) информация открих в един полски форум:
    Witam.
    Jeżeli mogę jeszcze dodać coś w tym Waszym temacie to w niżej wymienionych przepływomierzach występują następujące moduły
    ( номер по BOSCH) (номер на сензор)
    Bosch 0 280 217 531 F 00C 2G2 030 T
    Bosch 0 280 218 001 F 00C 2G2 030 wcześniej F...013 T
    Bosch 0 280 218 004 F 00C 2G2 030 T
    Bosch 0 280 218 019 F 00C 2G2 030 T
    Bosch 0 280 218 045 F 00C 2G2 044 T
    Bosch 0 280 218 108 F 00C 2G2 063 wcześniej F...044 T
    Bosch 0 281 002 182 NIE ZNAM
    Bosch 0 281 002 199 F 00C 2G2 030 wcześniej F...013 T
    Bosch 0 281 002 207 F 00C 2G2 0 33 wcześniej F...016 / NISSAN / BT - ей го нашия!
    Bosch 0 281 002 208 NIE ZNAM
    Bosch 0 281 002 308 F 00C 2G2 044 T
    Bosch 0 281 002 309 F 00C 2G2 044 T "T" moduł z termistorem "BT" bez niego
    Do odkręcenia modułów w przepływomierzach do połowy 2000 roku tork T20 później TS 25 / zdarzają się drobne poślizgi/ Jeżeli chodzi o moduł F 00C 2G2 o33 po założeniu w nim termistora nie będzie on odpowiadał ani temu F..030, ani F...044 poza tym jest droższy więc nie ma co zawracać sobie nim głowy.F 00C 2G2 030 najtańszy jest w korpusie 0 280 218 019 oczywiście w oryginale Boscha i nie polecam zamienników.Gdybym mógł jeszcze w czym pomóc to proszę bardzo.
    Pozdrawiam Józef

    Czytaj więcej: http://www.forum.alfaholicy.org/156/...#ixzz23NguepSi
    Сега, според разни други източници, потенциален заместител от PIERBURG e 7.22701.05.0, но така и не мога да разбера "013/030" различен ли е от "016/033" по друго, освен че "016/033" нямат датчик за температурата, който е на отделен извод и няма значение за нас дали го има или не - просто не се ползва, дори и да е сложен. Другото, дето не мога да разбера е "044" съвместим ли е с "030", или не. Много алфаджии твърдят както едното, така и другото.

    Та, ще се радвам на всякаква допълнителна информация, ако някой разполага с такава, особено за PIERBURG, и какво замества.

    Ето и кратко поисание от BOSCH за някои от дебитомерите им, включително и "019", за който споменах по-горе. Нашия сензор е по-скоро нещо като "531", или вариант 3 от табличките за HFM 5 сензорите, ако съдим по диаметъра на тръбата, но в същото време няма сензор за температура, като при вариант 4:
    Page 4 from sensors_airmass.pdf
    Последно редактирано от sparkybg; 13-08-12, 02:55.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

    Браво , човече , за труда и споделеното!

    Коментар


    • #3
      От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

      Спарки,аз като въртях моя с цел да излъжа компа да подава по-малко дизел,му записах номера и го проверих тогава.На Пиербург се предлагаше и беше на цена около 180-190лв.
      Сега...снимките ми на дебитомера са неподходящи за разчитане на номера му,но...мисля че номера е същия като твоя/поне макар и размазано така се чете/
      Днес ще видя да го проверя с твоя номер и да видим какво ще излезне!
      Поздрави!
      Последно редактирано от lubashki777; 13-08-12, 08:06.
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #4
        От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

        Ще съм благодарен за всякаква информация за еквиваленти. Ако имаш някакъв каталог на Pierburg с еквиваленти вътре, ще ми е много от полза ако снимаш страничките и ги качиш тук.


        ...пък очаквайте и пауърбокс, ама на народна цена (ще видя дали ще се справя в рамките на 100-150 кинта). Не става само с резистори, или поне няма начин да стане читаво, но с лека промяна на характеристиките от дебитомера може да се постигне коренна промяна в поведението, пъргавината, разхода, и малко или много - мощността. И ще може да се настройва според желанието, от кабината, с 2 копчета.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

          Интересно...по номера на твоя не излиза нищо на Пиербург...
          От тук вариантите са два.
          1. Моя е различен от твоя-малко ме съмнява
          2.Дал съм номера от корпуса ,а не от самия датчик и на Пиербург излизаше само датчик обаче-не е невъзможно,ама все ми се струва,че дадох номер от самия датчик!
          Остава да видиш номера от корпуса и да пробвам с него...
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #6
            От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

            Видя ли бре!
            Аз нали ти казах да си измиеш .... дупето ...

            Ама, с алкохол (той е за пиене ) ...... не ме кефи. Казах ти ЕТЕР!
            По-бързо и по-ефикасно .... разтваря всичкото масло и боклуци.
            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

            Коментар


            • #7
              От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

              Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
              Ама, с алкохол (той е за пиене ).
              Изопропилов. Не е съвдем да не става ама не е вкусен и хваща бързо.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                Интересно...по номера на твоя не излиза нищо на Пиербург...
                От тук вариантите са два.
                1. Моя е различен от твоя-малко ме съмнява
                2.Дал съм номера от корпуса ,а не от самия датчик и на Пиербург излизаше само датчик обаче-не е невъзможно,ама все ми се струва,че дадох номер от самия датчик!
                Остава да видиш номера от корпуса и да пробвам с него...
                Те са общо 6 номера по BOSCH, ако не се лъжа. Но съм 99.9% сигурен че са съвместими. Моя стария, който сменик малко след закупуването на джипката например отиде при колегата rsv, а неговото терано е след 2000г.

                Кажи какъв е твоя, ако можеш. Еквивалентите по Pierburg, независимо че е само датчик, се гледат по номера на BOSCH за целия дебитомер, демек това, дето пише на външния корпус. Все пак няма да ти се разсърдя ако извадиш датчика и погледнеш какво е написано на него. Трабва да е нещо като F 00C 2G2 033 - евентуално при теб може да се различават последните 2 цифри. За да го махнеш ще ти трябва или еврейска звезда с дупка, или петолъчка с дупка, като по-вероятно е второто. И да нямаш нужния инструмент - виж какво пише отвън (надписа гледа към шофьора), и виж какъв еквивалент на сензор си намерил. Ще ми помогне да се ориентирам кое-що.

                ...пък аз ще дудна на Търтьо някой ден да пробваме неговия датчик от алфата върху моето терано. - там е "030", "013", "044" или "063".
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                  Намерих Pierburg еквивалент на 0 281 002 208 (което е оригиналното вграждане - еквивалент на 0 281 002 207), а именно 7.22701.05.0. Това от каталога на PIERBURG, базиран на TECDOC. Същия го дават и за заместител на ония от алфа, тоест, би трябвало да е съвместим с F 00C 2G2 013/030/016/033/044/063.

                  Тоя датчик излиза при търсене на:
                  - 0 281 002 208, оригинално е с датчик 016 или 033 (моя е такъв)
                  - 0 280 218 019 (alfa), оригинално с датчик 013 или 030
                  - 0 281 002 309 (alfa), оригинално с датчик 044
                  - 0 280 218 108 (alfa), оригинално с датчик 063

                  Ако ще купувате оригинален BOSCH, най-евтин е 0 280 218 019 - на цена около 230-250лв. Саме дето се говори че PIERBURG изкарва повече.

                  Ето и вездесъщия каталог на датчиците PIERBURG:
                  pierburg MAF.pdf

                  On-line каталог има тук:
                  https://onlineshop.ms-motor-service.com

                  Влиза се като анонимен потребител и може да се търси по код на производител (например код по BOSCH).

                  Ето и по-пълен сравнителен каталог на Pierburg:
                  Pierburg XREF.pdf
                  Последно редактирано от sparkybg; 13-08-12, 21:21.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                    Хи, знам че работа по почистването на датчика е свършена, но в ютуб има няколко филмчета на които го чистят с спрей за почистване на карбуратори. Не пипат сензора-намотката а само пръскат върху нея.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                      Първоначално публикуван от a_andreew Преглед на мнение
                      Хи, знам че работа по почистването на датчика е свършена, но в ютуб има няколко филмчета на които го чистят с спрей за почистване на карбуратори. Не пипат сензора-намотката а само пръскат върху нея.
                      И аз не съм го пипал. Спрея за карбуратори е с ацетон + разни други хубавини, включително и киселини. Имам такова, но не посмях. Иначе самото масло се чисти перфектно с разредител XK-1, по-добре и от спрей за карбуратори, но не съм сигурен дали пластмасата ще му устиска, та и с това не посмях. Изопропиловия алкохол знам че е "безопасна игла", и затова го ползвах. Етер все не смогвам да намеря. Румба, ако кажеш конкретна марка и модел, дето са написани на флакона, ще съм благодарен. На изопропанола му трябваше киснене едни 2-3 минути, за да се види как държача на сензора блесна. Пък и по принцип алкохолите не се славят с най-добрите обезмаслителни качества, но това имах - това ползвах. Имах и етанол (тук щяхте да ме скалпирате за разхищение) и метанол, но по скромното ми мнение от тия трите изопропанола се справя най-добре.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        ...пък аз ще дудна на Търтьо някой ден да пробваме неговия датчик от алфата върху моето терано. - там е "030", "013", "044" или "063".
                        Ти дудни, ама на моята алфа такоф датчик нема.

                        ))
                        Коет не пречи да пием бира.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                          НЕмаш дебитомер??? Ай сикТЧир бе!
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                            Имам, ма не е такоф. От тия неразвалящите се дето е прост потенциометър - пистичка и плъзгач.
                            Аз карам нискотехнологична кола бе - едни пикливи 100 коня на литър
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                              http://www.ebay.co.uk/itm/CRC-Air-Se...item4168cd5c27

                              Ето го спрея.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X