Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къде е offnews.bg ?

Свий
X

• Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

От: Къде е offnews.bg ?

Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Първият е, огромното, взривно нарастване на читателите на медията. Не сме очаквали подобно предизвикателство, не бяхме добре подготвени. Вече в движение и набързо мигрирахме към платформа с разпределени ресурси, доста по-сериозни машини за сървър. Качването на техническите ресурси е приблизително околко 10-на пъти. За момента криво, ляво се справят машините... Подготвя се миграция към платформа с множество WEB сървъри с load balancing + прокси... Надявам се, ще се справим с "бурята" от нови читатели...
    Много съмнителна работа... Та колко да са много потребители онлайн 100 000? В форума постоянно има около 2000 човека онлайн и няма никакъв проблем, и то найстина онлайн които кликат постоянно по темите и пишат...
    Пример: един споделен хостинг сървър с XEON и 16ГБ рам има над 500 отделни сайта, ако на всеки сайт има по 10 човека онлайн това са 5000 онлайн, а ако имат по 20 са 10 000 и няма никакъв проблем...
    Та мнението ми е, че проблема не е в посещенията, а в оптимизацията на wordpress-a,.. Които наистина с един кофти плъгин може да ти харчи ресурси като за световно....

П.С. Говоря конкретно за News сайта. Ако на сървъра му е качено и tube-to, тогава найстина нещата са различни...

Коментар

Напълно съм съгласен уважаеми колега. Но проблемът с оптимизацията на wordpress си стои с пълна сила..., пък за съжаление не става за два дни. Затова и както правилно сте отбелязали го мачкаме с груба сила... два зиона с 32 Г рам само за wordpress-a всичко друго отделно за резултата, който виждате... ;-)
      Иначе да, за статични страници, този сървър сигурно ще стигне за половината BG WEB потребители... Но сега всяко прочитане на страницата сега е една голяма SQL драма...
      Колкото до форумите, в миналото сигурно помните колко пъти, борба и оптимизация беше докато се справим... Проблемът на всичко това е, много код, точно го оптимизират и научат колегите, излезе принципно нова версия и се продължава нататък... В този процес с wordpress-a сме в началото... Но като първа стъпка, ще са проксито и два, три отделни WEB сървъра, че е по-лесно... Нататък кода...
      VPetrov.photography

Коментар

Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
        Напълно съм съгласен уважаеми колега. Но проблемът с оптимизацията на wordpress си стои с пълна сила..., пък за съжаление не става за два дни. Затова и както правилно сте отбелязали го мачкаме с груба сила... два зиона с 32 Г рам само за wordpress-a всичко друго отделно за резултата, който виждате... ;-)
        Иначе да, за статични страници, този сървър сигурно ще стигне за половината BG WEB потребители... Но сега всяко прочитане на страницата сега е една голяма SQL драма...
        Колкото до форумите, в миналото сигурно помните колко пъти, борба и оптимизация беше докато се справим... Проблемът на всичко това е, много код, точно го оптимизират и научат колегите, излезе принципно нова версия и се продължава нататък... В този процес с wordpress-a сме в началото... Но като първа стъпка, ще са проксито и два, три отделни WEB сървъра, че е по-лесно... Нататък кода...
        Като се има в предвид, че offnews е на по-малко от година и от сега имате проблеми с базите... Като стане на 2-3 незнам както ще правите...
        Wordpress като цяло е доста добре оптимизиран(в се пак се ползва на хиляди shared хостинг сървъри) слабото място са добавките...

Коментар

1. Web server: nginx+php5-fpm+memcache(60 sec/2GB)+varnish - 2 броя 5460 и 16GB RAM /
          2. MYSQL server: - 2 броя 5482 и 16GB RAM (wait_timeout=5, connect_timeout=15)
          Машините са 2010 година и влачат 6 000 MYSQL заявки в секунда при load не повече от 1.00. Поне 10% от заявките са тежки използващи LEFT JOIN. Таблиците са 16, а 3 от тях са с над 1 500 000 записа.
          Последно редактирано от elbgt; 22-02-13, 09:57.
          My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

Коментар

Съгласен, точно там е проблемът... в добавките... А докато стане, се надявам, че хората дето се занимават с wordpress-a ще се оправят с това... Между другото, точно това е причината да не инсталираме никакви допълнителни екстри на форумите... Всички знаете, че има много интересни, сигурен съм и полезни опции... но те водят до точно такива проблеми... Но като цяло въобще не смятам, че решението е по този начин... Прокси и няколко WEB сървъра с load balancing ще постигнат перфектен резултат, без голямо значение какво има зад тях... Все пак новинарският сайт е на практика статичен... в сравнение с форумите... При хиляда++ активни потребители (форумни) във всеки момент, всеки от тях прави десетки и стотици SQL заявки, които няма как да се кешират... нито да минат през прокси... Но кодът е много оптимизиран и машините се справят добре... Но и те са достатъчно "яки"... Скоро ще ъпгрейдваме още малко оптиката, за БГ ще минем на 1ГБ чисто, симетрично... вече си трябва... То като се замисли човек, "пълненето" на толкова трафик си е задача...
            VPetrov.photography

Коментар

Новинарския сайт е почти статичен ако ги нямаше коментарите на читателите. Тази таблица расте стръмно и заявките към нея са при всеки клик към статия. Точно там memcache на 60-120 сек ще свърши работа. Странното е че се говори за натоварване на web сървъра. Той обаче не би трябвало да има никакви проблеми ако не се използва тоя безплатен лакомник Apachе-то. lighttpd и nginx са в пъти по-производителни и няма никаква причина да бъде използван Apache. Освен ако администратора си няма хал хабер от изграждане на натоварени сървъри. И защо са тия гигабитови оптики за сайт, който е на 141-во място в БГ пространството и 3.2 импресии на потребител? Ако ще и да е видеосайт при тези параметри повече от 100 мбпс не му трябват.
              Последно редактирано от elbgt; 22-02-13, 11:34.

Коментар

Има Администратора известно понятие... но както написах по-горе, Апачето ще остане докато хората с wordpress-a не се оправят с някои от модулите, които към момента работят само с него... От много време форумите са на lighttpd и работи с известни забележки много добре... При първа възможност Апачето си заминава...
                VPetrov.photography

Коментар

Бях добавил това към предния пост, но предвид хронологията ще го постна отделно:

Положението наистина е трагично - https://developers.google.com/speed/...F&mobile=false

От какъв зор тормозите уеб сървъра да сервира примерно картинка с размер 2,349x1,638 като я показвате на 290х218??? 98% от трафика на тази картинка е талаш. Защо въобще сервирате картинки с размер 700КБ+??? И при това без никакво кеширане? И то не само една, а всички картинки са ви на това дередже. Не сте ли чували за инструменти от типа на ImageMagick? Сега се светкам защо ви е гигабитова връзка, ама и тя скоро ще ви омалее Явно проблема не е точно в Apache-то.
                  Последно редактирано от elbgt; 22-02-13, 11:41.

Коментар

Тя връзката не е само за нюза..., голямата част е за форумите и съпътстващите ги видео и снимки... От почти година форумите си пълнят стабилно няколко стотин мегабайта, а от известно време нюза почва да надминава като посещения форумите... та затова... За всичко останало сте 100% прав... Същите (доста по-разширени) предписания са дадени преди време на хората с wordpress-a. Надявам се и скоро да се справят...
                    VPetrov.photography

Коментар

Е, тук е моментът да добавя няколко думи, за да не бъде сметнат за краен критик... Напълно съм наясно, че за всичко, дори и очевидните неща се изисква време... колкото и добро желание да има... Понеже съм или участвал в създаването или одитирал най-големите ИТ проекти в нашата страна, знам, че дори при наличие на почти неограничен финансов ресурс, не всичко става с вълшебна пръчица... Какво ли да говорим за проект като нюза, на който ресурса с който се прави е по-скоро в категорията микро... Та се отнасям с разбиране и с каквото мога помагам... Нещо за което съм изключително благодарен, че правят и много от колегите тук...
                      VPetrov.photography

Коментар

Аз лично ако някой от сайтовете ми се влачи така не бих чакал девелоперите на wordpress да си оправят безумията, но вие си знаете. Успех!

Не бях се заглеждал в wordpress, ама вярно голяма боза бил Оптимизиран? Друг път

Коментар

:-) Е може ли такова нещо... Точно досега обяснявах тука на моите админи, че ето всички (вие) твърдите, че wordpress-a e OK, те ми се подиграват... сега какво ще правя :-)))) Много съм разочарован, тъкмо внасях известен оптимизъм ;-)

VBulletin-а който според същите хора пак за нищо не става, е според тях на няколко порядъка по-добре... Е, сигурно има причина IT отдела на CNN, които са на wordpress да е няколкостотин човека... де да знам... сигурно са заети с нещо...

Както и да е, ще се повторя, но не искам да съм прекален критик... Каквото това, ще гледаме максимално добре да се справяме с наличното... Че иначе ако от нас зависеше и имахме някоя друга торбичка със жълтици и други работи щяхме да правим... :-)
                          VPetrov.photography

Коментар

Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                            Аз лично ако някой от сайтовете ми се влачи така не бих чакал девелоперите на wordpress да си оправят безумията, но вие си знаете. Успех!

Не бях се заглеждал в wordpress, ама вярно голяма боза бил Оптимизиран? Друг път
                            Щото хич го няма затова се ползва от - http://en.wordpress.com/stats/
                            А иначе колко е оптимизиран, ами колко да е оптимизиран е колкото за безплатен софтуер...

VBulletin-а който според същите хора пак за нищо не става, е според тях на няколко порядъка по-добре... Е, сигурно има причина IT отдела на CNN, които са на wordpress да е няколкостотин човека... де да знам... сигурно са заети с нещо...
                            Ами на на който не му харесват готовите(безплатни) решения сяда и си ги пише сам... Интересно защо още не съм забелязал писан форум

Какво ли да говорим за проект като нюза, на който ресурса с който се прави е по-скоро в категорията микро...
                            Ами точно и затова (специално аз) давам предложения. Вместо да се позанимавате 2 дена с оптимизация, наливате пари в ненужен хардуер...

Коментар

Първоначално публикуван от Glow Преглед на мнение
                              Щото хич го няма затова се ползва от - http://en.wordpress.com/stats/
                              А иначе колко е оптимизиран, ами колко да е оптимизиран е колкото за безплатен софтуер...
                              Ето тук е отговорът на въпроса как така CNN (или където там работи) лети, а другаде се влачи. Дали някои има подозрения по въпроса доколко това което работи за CNN има нещо общо с орязаната безплатана версия? Махни му само библиотеката и модула за обработка на изображенията и глей ти влачене, зор и трафици. Ясно е че wordpress е качествен код, но не и този който се търкаля безплатно. Неговото предназначение е за малки некомерсиални проекти. Аз дори съм песимист, че в скоро време ще изкарат нещо безплатно което да влачи сериозен трафик. Аз ако бях не бих го пуснал. Проблема с картинките се свежда до модул с 20 програмни реда и една библиотека. Е... и промяна в останалите модули където се показват изображенията. Па когато изкарат тяхна версия с такъв или друг image processor не пречи да се ъпдейтва без животоспасяващата наша си кръпка Ама пак да се повторя - едва ли някога безплатно...
                              Колкото до vBuletin-а не съм съгласен, че кода му е калпав. Само да знаеш като му пипаш опциите кое какво ще предизвика. Преди година и повече с просто око се виждаше една от причините заради която форума се влачеше. Причината бе че беше оставен един рефреш при връщане от разгледана тема от списъка "Нови теми". Добре, че в един момент някой се усети и го спря. Цената която се плащаше в ресурс за тази екстра беше доста висока. Само едно подобно разумно действие по отношение на ресурсите би трябвало да разколебае плановете за грандиозни хардуерни ъпгрейди. Когато нещо сам си причиняваш ако ще сървъра на НАСА да ти подарят пак ще му изядеш ресурса. Смачквал съм си машини с чудовищен ресурс заради една кавичка.
                              Последно редактирано от elbgt; 22-02-13, 15:57.

Коментар

Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                                Ето тук е отговорът на въпроса как така CNN (или където там работи) лети, а другаде се влачи. Дали някои има подозрения по въпроса доколко това което работи за CNN има нещо общо с орязаната безплатана версия? Махни му само библиотеката и модула за обработка на изображенията и глей ти влачене, зор и трафици. Ясно е че wordpress е качествен код, но не и този който се търкаля безплатно.
                                Аз не CNN не видях да има нито SЕО плъгини, нито Rating Wigets...

Като гледам този - http://demo.opensourcecms.com/wordpress/ върви по-добре от CNN ския

Коментар

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 4,057 в 14:19 на 14-06-16.

Зареждам...
                                X