Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стомани, марки и характеристики

Свий
X

• Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

• Vgoranov97
    отговори
    От: Стомани, марки и характеристики

И аз изпитвам абсолютно същата непонодимост. Поздрави колега!

Остави коментар:

• sparkybg
    отговори

То аз чета от няколко дни, точно в конкретиката на това, което правя в момента, а именно машинна обработка на 4541/321. Отдавна съм се отказал да ровя за всичко и надълбоко. Но пък дори покрай ровичкането за тая конкретика се научават доста неща, които човек е добре да знае като обща култура, щом си играе с такива играчки.

Остави коментар:

• ivodianov1992
    отговори

То си е цяла наука тия стомани. В университета учим 100 неща, които са от миналия век. Поне учебниците са от тогава. А излизат нови неща(не много, но има) основното си е старо и за новото гледам да се образовам от разни такива сайтове. Благодаря. То бас бая ножарски производители, не могат да се оправят с тия стомани, ти искаш ние да се оправим

Остави коментар:

• sparkybg
    отговори

Наръчни за неръждаеми стомани (английски):
    Outokumpu-stainless-steel-handbook.pdf

От асйта на тия хаймани научих доста интересни нещица. Не друго, ама реших да правя едни неща от неръждавейка (в моя случай 321/1.4541), и понеже се оказа гнус, рекох да видя къде бъркам.
    Естествено, оказа се бездна, на която няй-много да поразчовъркам повърхността, но пък е интересно.

Остави коментар:

• crossbow80
    отговори

Здравеите на всички
    Някой има ли практически опит със стомана AEB-L-Udeholm

Остави коментар:

• sparkybg
    отговори
    До: Стомани, марки и характеристики

Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
    E такава си ни е държавата .
    Иначе съм свалил и програмката и линковете . И едното и другото е ценно , но в линковете е малко по-обширна информацията . Вкарали са и подробни препоръчителни режими за термообработка. Хубаво е човек да си ги има данните на хард-диска , че не се знае колко време ще просъществуват в нета ...ама гледам че това са pdf файлове . Няма ли някакъв по-мързелив начин за сваляне , ча то иначе копи-пейст за всяка марка ...
    Има. Ако имаш BitComet, десен клавиш върху страницата и после "Download all with BitComet". Дава ти списъче с всички PDF-и.

Това ако ги сваляш от италианския сайт. Ако от FTP-to, май тая схема не работи.

Остави коментар:

• Vlado_Ts
    отговори

Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Еми, заковал - не заковал, на български дефакто няма. Няма нито веб страници, нито документация.

Има една програмка - KeyToSteel се казва, в която са вкарани всички стандарти. На доста стомани има и съдържанието, както и якостни характеристики.

Ама в линковете, дето съм дал по-горе всичко е дадено по-подробно.

Просто в днешно време без чужд език човек си е жив загинал, ако търси информация за нови неща из интернет. (Те не са нови. Стандарта е нов.)
    E такава си ни е държавата .
    Иначе съм свалил и програмката и линковете . И едното и другото е ценно , но в линковете е малко по-обширна информацията . Вкарали са и подробни препоръчителни режими за термообработка. Хубаво е човек да си ги има данните на хард-диска , че не се знае колко време ще просъществуват в нета ...ама гледам че това са pdf файлове . Няма ли някакъв по-мързелив начин за сваляне , ча то иначе копи-пейст за всяка марка ...
    Последно редактирано от Vlado_Ts; 12-05-10, 15:23.

Остави коментар:

• sparkybg
    отговори

Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
    Ти така го закова , че ...
    Нещо ново в областта на старите стандарти е понятно защо няма . То БДС-то отдавна не е задължително , кво остава пък да се преиздава.
    От друга страна стомана 45 примерно си има същата якост днес , каквато е имала и вчера.
    Що се отнася до европейските стандарти - има ги официално , ама са платени . Аргумента е че държавните чиновници полагали неистови усилия за превод на хилядите страници материал ....
    Еми, заковал - не заковал, на български дефакто няма. Няма нито веб страници, нито документация.

Има една програмка - KeyToSteel се казва, в която са вкарани всички стандарти. На доста стомани има и съдържанието, както и якостни характеристики.

Ама в линковете, дето съм дал по-горе всичко е дадено по-подробно.

Просто в днешно време без чужд език човек си е жив загинал, ако търси информация за нови неща из интернет. (Те не са нови. Стандарта е нов.)

Остави коментар:

• Vlado_Ts
    отговори

Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    НЕ! На български може да намериш документация по БДС, ГОСТ, DIN. И това по разни стари учебници и справочници. Не вярвам някой да е издавал нещо ново.
    Ти така го закова , че ...
    Нещо ново в областта на старите стандарти е понятно защо няма . То БДС-то отдавна не е задължително , кво остава пък да се преиздава.
    От друга страна стомана 45 примерно си има същата якост днес , каквато е имала и вчера.
    Що се отнася до европейските стандарти - има ги официално , ама са платени . Аргумента е че държавните чиновници полагали неистови усилия за превод на хилядите страници материал ....

Остави коментар:

• sparkybg
    отговори

Първоначално публикуван от Sa6eks Преглед на мнение
    Здравейте !
    Тези сайтове има ли ги на български език ?
    (Съжелявам за спама, модераторите ако искат да ми истрият мнението ! )
    НЕ! На български може да намериш документация по БДС, ГОСТ, DIN. И това по разни стари учебници и справочници. Не вярвам някой да е издавал нещо ново.

Остави коментар:

• Sa6eks
    отговори

Здравейте !
    Тези сайтове има ли ги на български език ?
    (Съжелявам за спама, модераторите ако искат да ми истрият мнението ! )

Остави коментар:

• sparkybg
    отговори

Оправих се. Програмката по-горе е много добра, макар да е вече старичка.

Обаче, ето тук открих доста полезна и подробна информация за доста марки стомани:
    http://www.trafilix.com/en/gamma_completa_acciai.aspx

А тук има още полезни общи нещица:
    http://www.trafilix.com/en/tabelle_index.aspx

Остави коментар:

• sparkybg
    отговори

А някой има ли някакъв документ за якостните характеристики на стоманте по стария стандарт, например ст3, ст20, ст30 и прочие? Текста по-горе казва много неща, но не дава конкретни данни за сравнение, а аз нямам подходящия учебник по технология на металите от техникума - или съм го дал на някой, или съм го затрил. А честно казано не помня дали имаше данни за това в него.

Остави коментар:

• sparkybg
    отговори

Ето европайския стандарт.
    Прикачени файлове

Остави коментар:

• UltraL
    отговори

Здравейте! Интересувам се от стомана S 355 JOH ако някой зне нещо нека сподели с мен.

Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 7,747 в 09:48 на 20-03-21.

Зареждам...
X