Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Oткриха мост от тъмна материя между галактики

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Oткриха мост от тъмна материя между галактики

    Американски и европейски астрофизици са наблюдавали гигантска ивица от тъмна материя, съединяваща галактиките Abell 222 и Abell 223, по изкривяванията в лъчението на далечните звезди, съобщи сп. "Нейчър".
    Смята се, че по своята структура Вселената прилича на гигантска триизмерна паяжина. Нейните нишки представляват струпване от тъмна материя, т.нар. филаменти. В точките на пресичане на тези нишки се намират плътните "топчета" видима материя - отделни галактики и групи звездни мегаполиси.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:111.jpg
Прегледи:1
Размер:110.9 КБ
ID:5976876

    Въпреки че учените нееднократно са обявявали, че са откривали филаменти, досега те не успяваха да представят убедителни преки доказателства. Предполагаше се, че подобно откритие не може да бъде направено, преди да се появят по-съвременни телескопи, отбелязва AstroNews.ru, цитиран от БТА.

    Астрономът Йорг Дитрих от обсерваторията на Мюнхенския университет в Германия и неговите колеги, изследвайки галактиките Abell 222 и Abell 223 през последните пет години, все пак са успели да се възползват от рядкото пространствено разположение на изследваните купове. То им е позволило да наблюдават ефекта на слабите гравитационни лещи, при който всяко струпване на материя с голяма маса, в това число и тъмната, взаимодейства със светлината и кара нейните лъчи да се изкривяват.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image-BBC6_4FF58027.jpg
Прегледи:1
Размер:188.2 КБ
ID:5976878

    Удивителното откритие е направено на базата на снимки на Abell 222 и Abell 223 в рентгеновия диапазон, заснети през 2008 г. с помощта на орбиталния телескоп XMM-Newton, предаде РИА "Новости". На тях астрофизиците са открили в пространството около галактиките струпване на нагрят газ под формата на "пъпна връв", съединяваща галактиките. Относително голямата маса на този газ е позволила на учените частично да обяснят недостига на видима материя в галактиките и другите образувания.

    Астрофизици са анализирали спектъра и други характеристики на излъчването на изследваните галактики и са определили степента на изкривяване на светлината от далечните "звездни магаполиси", които са породени от Abell 222 и Abell 223 и ги свързват с газова "пъпна връв". Получените стойности на изкривяването Дитрих и екипът му използвали за изчисляване на масата на галактиките и свързващите ги газови нишки.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:222.jpg
Прегледи:1
Размер:89.5 КБ
ID:5976877

    Оказало се, че едва видимата в рентгеновия диапазон "пъпна връв" е била масивно образувание. Неговото общо тегло е около 100 трилиона слънчеви маси, което е 30 пъти повече от масата на нашата галактика - Млечния път. Такава маса на филамента е съпоставима с теглото на самите галактики Abell 222 и Abell 223 - 270 и 340 трилиона маси на Слънцето.


    И малко пояснения какво е тъмна материя:

    Тъмна материя е понятие от астрофизиката и космологията, означаващо материя, която е недостъпна за наблюдение със съвременните методи (нито излъчва, нито отразява достатъчно електромагнитни вълни) и е с неизвестен състав, но може да бъде индиректно засечена заради гравитационните си въздействия върху видимата материя. Иначе казано, се приема, че във Вселената има нещо, което не се вижда с обикновени и радиотелескопи или както и да било, но е с много голяма маса, която личи само по неговата гравитация.
    Понятието възниква исторически заради т. нар. "проблем за липсващата маса" - оказва се, че във Вселената най-вероятно има невидима материя с много голяма маса - така най-просто се обясняват огромните разлики между теорията (отчитаща само видимата материя) и реалните експерименти.

    Според Стандартния Модел на Космологията, тъмната материя е много голяма част от масата на наблюдаемата Вселена. Някои наблюдаеми явления свързани с тъмната материя са:
    скоростите на собственото въртене на галактиките
    орбиталните скорости на галактиките в куповете от галактики
    гравитационните лещи от галактически купове (напр. en:Bullet cluster)
    температурното разпределение на горещия газ във галактиките и куповете.

    Тъмната материя също играе централна роля в структурирането на Вселената и формирането на вещество при Големия взрив. Влияе измеримо върху анизотропията на реликтовото излъчване. Освен това, съществуването на тъмна материя решава редица проблеми в теорията на Големия взрив. Всички тези доказателства говорят, че галактиките, куповете от галактики, и цялата Вселена съдържат доста повече материя от непосредствено наблюдаваната днес - значи има и тъмна материя.

    Не се знае състава на тъмната материя, затова се правят всякакви предположения - възможно е да са нови елементарни частици - като:
    WIMPs,
    аксиони и
    обикновени и тежки неутрино-та,
    или пък астро-обекти като:
    звезди-джуджета или планети - общо наричани MACHO-та или
    облаци от несветещ газ.

    Сегашните доказателства сочат най-убедително към моделите, в които главната съставка на тъмната материя е нов вид частици, общо наричани небарионна тъмна материя.

    Масата на тъмната материя е повече от масата на видимата. В днешни дни плътността на обикновените бариони и фотони във Вселената се оценява на 1 водороден атом на кубически метър пространство. Само около 4% от сумарната енергийна плътност във Вселената може да бъде директно видяна (индиректно се оценява по гравитационното ѝ действие). Около 22% се предполага да е тъмна материя , а останалите 74% се мисли, че се състои от тъмна енергия - един още по-странен равномерно разпределен компонент във Вселената.

    Горещата тъмна материя се състои от частици със скорости близки до светлинната. Знае се един представител на този клас неутриното. То има много малка маса, не взаимодейства нито електромагнитно, нито силно и затова е много, много трудно за засичане. То е идеален кандидат за тъмна материя, но експериментите показват, че обикновеното неутрино е само малка част от състава на горещата небарионна тъмна материя. Горещата тъмна материя не може да обясни как са се образували отделните галактики след Големия Взрив. Анизотропията на Реликтовото излъчване мерена от сателитите COBE и WMAP бидейки изключително малка - все пак показва, че частичките на материята са се "скупчвали" при самото начало в много малки структури. Обаче бързо-движещи се частици не могат да се съберат заедно на такива малки мащаби, а по-скоро даже пречат на събирането на останалата материя.

    Информация е харесана за ВАС http://it.dir.bg/news.php?id=1150304...2vU0Gcdma4#_=_ и www.google.com
    LZ1ZAH

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X