Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Интервю за работа

Свий
X

• Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

• Интервю за работа

Преди половин година и аз усетих кризата на свой гръб...
    Останах без работа не защото нямаше работа, а защото шефа всъщност бил крупен наркотрафикант и качулките запечатаха офиса...
    Като човек, който винаги е печелел добре...естествено не се регистрирах като безработна, а веднага започнах активно търсене на нова работа. И се започна една трагикомична четиримесечна епопея. Няма да споменавам колко общо CV- та изпратих...повечето дори не ги отваряха след получаване / mail.bg дава такава обратна информация /. От около 40 фирми само от една получих любезен отговор, че ще се обадят за интервю ако документите ми бъдат одобрени. В един момент ми писна да чакам от умрял писмо.... Хареса ми една обява за работа, чичко гугъл ми намери координатите на фирмата, подготвих си поредния комплект документи и се изтресох в офиса в целия си блясък. Определено ги изненадах, но нямаше как да ме изгонят и направо ми дадоха анкетна карта като за интервю. Изненадата беше теста на втората страница...9 въпроса за камиони... Пропуснах да поясня, че кандидатсвах за работа в спедиторска фирма. Както и да е, с техническите въпроси се справих поради наследсвените познания в тази област от тате и бате - тираджии
    Последния въпрос - логическа задача:
    В едно дърво на няколко клона кацнали по равен брой врабчета, а едно си летяло наоколо. След малко всичките врабчета се прегрупирали така, че единия клон останал празен, а на останалите клони отново имало равен брой врабчета и нито едно летящо. Колко са клоните и колко - врабчетата ?
    След като приключих, едно момченце извади лист с верните отговори, отметна 9 верни отговора, усмихна се измъчено и с голямо неудобства ми обясни, че всъщност за тази позиция търсели мъж, но малко са объркали обявата и пропуснали да отбележат този дребен факт...
    Оказа се, че ме оценяват хора, които не могат една грамотна обява да публикуват и не знаят верните отговори на прост тест, който една "проста" жена реши за около 9 минути....
    Така приключих с търсенето на работа по обяви... и сега съм държавен
    служител...
    Интересно ще ми е други колеги по съдба да споделят преживелиците си в търсенето на нова работа...или изобщо всякакви размисли и страсти по темата

От: Интервю за работа

Тук има една тема за дипломатически гаф, и там дадох малко примерче
    От 10 години съм на този хал (безработен), сменил съм много работи и работодатели и купона е пълен
    Ела да ти разправям , че в един работодателски форум към един уважаван (поне някога) вестник, аз съм изписал много страници и ще ми е трудно сега набързо да изброя всички простотии
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

Коментар

Аз се намирам от другата страна в момента. Пускам обява с ясни изисквания, започвам да получавам СВта които меко казано не отговарят на условията. Последно от над 80 кандидата се обадих за второ интервю с 5ма и от тях взехме един. Който в момента не се справя добре, а е вече 3 мес тук. Не спазва елементарни процедури. За съжаление ще се разделяме скоро. Сега тече още веднъж обявата, и положението е същото, и от този тур вземаме един кандидат.
      Относно идването директно в офиса, обикновено го правят кандидати които не отговарят на някое условие или разчитат на познанства с определени хора. Мен лично това ме дразни защото обикновено денят ми е разпределен и ми е трудно да отделям така време за случайни срещи.
      Когато съм отдругата страна никога не кандидатствам за работа за която по обява не отговарям на всички изисквания и не се чуствам подготвен за нея. Постоянно повишавам квалификацията си. Така повишавам и цената си на пазара на труда. Аз съм стока която искам да продам максимално добре. Колкото повече екстри има една кола, толкова по лесно се продава и е толкова по скъпа. За последната година съм получил три предложения за работа без да я търся, което е странно.
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

Коментар

В същото време, много трудно се намират хора за работа. Тук във форума имаше някой ,който имаше трудова борса.

Коментар

Това дали да ти изпратят потвърждение, че са получили писмото е тяхно решение. Това, че ти го изискваш не значи, че когато отворят писмото ще ти изпратят. Така, че колко са отворили заявката ти и колко не - не може да се каже никога. Обикновено ги четат. Извинявай, не се заяждам - просто технологична забележка.

На темата. Преди две години напуснах предишната си работа, която бях работил 4 години и реших да си търся нова. Честно казано тогава изпитах точно обратния на описания от теб ефект - изглежда имаше страхотен глад на работни кадри тогава. Отначалото направих грешката да си пусна CV на много места накуп... и ми спукаха задника от интервюта и тестове. Навсякъде искаха да ме вземат, ама имаше и лоша страна - за "без пари". Идвах от работа, на която получавах 1600лв на месец, а те ми предлагаха за същото нещо 900-1000.

И... същата работа - станах държавен служител. Е, в университета е хем държавен, хем с малко по-различен статут. Около три месеца почаках докато мине процедурата за назначаване. Беше чудо...

Именно през тези три месеца обаче срещнах най-големия проблем - намирането на работа на непълен работен ден. Търсих си нещо допълнително към смешната университетска заплата, защото трябваше и да се яде. Значи гледам обявите - пише, че взимат непълен работен ден. Минавам едно, второ, трето интервю... Накрая среща с шефа, който вика "назначен си". Аз се радвам и му казвам "Ама чакайте сега... има още няколко детайла за изясняване, например работно време". Отговорът стандартно е "Е как? Нормално - всеки ден от 9 до 5"...

Бях се отчаял. Сигурно на 10 различни места се повтори същия цирк. Накрая започнах да пускам инфо още в мотивационното писмо, че на пълен работен ден НЕ работя... Това не ги спря - пак ме викаха на интервюта и пак ме правиха на луд. Беше най-кошмарното лято в живота ми Но най-накрая нещата се наредиха... и така 2 години и половина вече...

Коментар

Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
            За последната година съм получил три предложения за работа без да я търся, което е странно.
            На мен ми се случва през три-четири месеца. Чат-пат ми звънят някакви фирми свързани със студентското бюро по труда (там някога в древността по някакъв неведом път е попаднала моя много стара автобиография). А още по-често ми четат CV-то от личния сайт някакви фирми за набор на персонал - за Bulwork се сещам веднага, защото са ми се обаждали три пъти вече (даже някаква мацка ме зарибяваше директно и по ICQ). Обаждат се и заявават директно "Здравейте ние сме xxx, попаднахме на ваша автобиография, търсите ли работа?"... Шах-мат...

Коментар

Хо хо хо така не се бях смял отдавна
              Това с врабчетата е уникално

Коментар

Един тест, дори и много сложен, сам по себе си нищо не значи, това е поредния филтър през който минава даден кандидат за работа.
                Квалификацията е важен елемент от критериите за наемане на персонал, не е решаващ.
                Работодателя наема човек, който ще допълни персонала му, както технически, така и като личност.

Квалификация се придобива, но личностните характеристики не подлежат на промяна.

Разбира се има си и изключения, при които на пазара има силно ограничен брой хора с подобна квалификация... тогава кучето скача според тоягата

Лошото в случая е довода с който са ти отказали - търсят мъж - това си е дискриминация!

А това с врабчета кърти мифки! Забравили са да питат колко от врабчетата са мъжки

Коментар

Колеги,

повсеместният проблем е, че на места, където трябва да има знаещи хора, обикновено са се намърдали разни парашутисти. С особена сила това важи за HR отделите. От много години работя в тази сфера и съм се нагледал на купища простотии. Дори в момента ми се налага целодневно да давам на хората, кандидатстващи за работа (охранители) да попълват смехотворни "психологически" тестове, не защото от това ще получа адекватна представа за въпросния кандидат, а защото глупавата държавна машина иска нещо- черно на бяло...Тромава, нискоефективна и глупава система, но за момента няма как да бъде заобиколена.
                  Ако някой има трудности при оформяне на автобиография, тестове, изобщо цялата тази досадна бумащина- да пише. Ако мога ще помагам.

Успех.
                  08седемшест5едно513четири

Коментар

Бюрокрацията няма граници!
                    LZ1ZAH

Коментар

Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
                      След като приключих, едно момченце извади лист с верните отговори, отметна 9 верни отговора, усмихна се измъчено и с голямо неудобства ми обясни, че всъщност за тази позиция търсели мъж, но малко са объркали обявата и пропуснали да отбележат този дребен факт...
                      Я, комисията за защита от дискриминация още съществува. Защо не ги изяде?

Иначе, ти разказваш за врабчета, но аз съм организирал събиране на IT специалисти. След епистоларно общуване с няколко кандидати в теста включих диктовка. Смайващо опрости подбора.
                      На днешния ден, преди много години, се е родило дете, което на около 30-годишна възраст променило света. Честит рожден ден, сър Исак Нютон!

Коментар

Мисля ,че Грб преди седмица я закриха тая комисия,защото била на ДПС.
                        Все още не е обнародвано в ДВ ,така че.....

Коментар

Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Иначе, ти разказваш за врабчета, но аз съм организирал събиране на IT специалисти. След епистоларно общуване с няколко кандидати в теста включих диктовка. Смайващо опрости подбора.
                          Шефът (индиец) в предишната фирма много обичаше да закъснява с по два-три часа. Веднъж отивам на работа и гледам, че го чакат 10тина души за интервю. Обаждам му се и той казва "давай ти". Хубаво - интервюта не бях правил никога, но реших, че все ще се справя.

Другите хора няма да ги коментирам - имаше всъщност трима много печени, които ми станаха колеги. Останалите просто нямаха никаква компютърна грамотност, но един единствен от тях ще го помня за цял живот.

Пичът беше изключително наперен и ми каза, че е бил вече три години на бригада в САЩ, затова английският му е перфектен. Зарадвах се и започнах да му говоря на английски - този гледа тъпо. Питам на български "какъв е проблема" и той ми каза, че акцентът ми е много зле и нищо не разбира. ОК, те клиентите (американци) по телефона ме разбират и не се оплакват, но приемам - може. Гледам автобиография - трети курс в някаква информатическа специалност в НБУ. И понеже сме хостинг фирма започвам по web-терминологиите.

Питам "какво е FTP"... Заето... Какво е php... заето. Какво е html... пак заето. Накрая питам "виж притесняваш ли се, какво става?". Отговорът беше еднозначен: "ние такива ненужни глупости не учим в университета - занимаваме се с програмиране, компютри и интернет!".

WTF... За първи път (и силно се надявам последен) гоня човек с гръм и трясък

Коментар

И нещо по темата, може би не е по темата, но пък е свързано:
                            Ако в обява за работа бъде написано като изискване - само мъже - това дискриминация ли е и как закона третира такива неща?

Има ли законово определени професии, който примерно са само за мъже?

Коментар

Много неприятни са тия неща с интервютата..

И за двете страни!

Много е кофти, да върнеш читав човек, но ако имаш едно място и седем кандидати, ясно е че 6 ще бъдат върнати..
                              Често интереса на фирмата изчезва в момента в който избере човек и дори не се натоварва да съобщи на останалите, да не чакат...

Съответно хората се чувстват не само обидени, а направо унижени, което вече е по-скоро въпрос на манталитет и възпитание на работодателя..

Това по емоционалната част..

Да споделя малко опит.. Аз гледам да не стигам до интервюта, а се оглеждам.. Класически "резервоар" за кадри, за работа без квалификация са бензиностанциите..

Там в качеството си на клиент, веднага разбираш, кой е мърльо и мърда и на кой му се работи!

Същата схема се прилага и към конкурентни фирми! Така получаваш качественни и проверени кадри, но ти струват малко повече.. Което е напълно оправдано, с оглед на загубите от "развалена стока" в кадрите.

И друго - има една поговорка - " На който му се работи, работата сама го намира!"

Коментар

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 4,057 в 14:19 на 14-06-16.

Зареждам...
                              X