Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Банкрут на физически лица

Свий
X

• Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

• Банкрут на физически лица

Чета едни зарибяващи банкови реклами, и доста подробно ми се обяснява при какви условия САМО мога да обявя банкрут. И се сещам: Ето къде е заровено едно от кучетата на българската банкова система:

В България НЯМА ЗАКОН ЗА БАНКРУТ НА ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА.

Тоест: Робовладелския строй още не си е тръгнал от България. Защото на какво друго може да се оприличи човек с просрочени кредити? Взимат му паспорта, попиляват му имуществото и т.н. РОБ!

Но (според мен) липсата на този закон в България само привидно защитава банките. Този факт ги прави лекомислени, но не и защитени. Какво се получава на практика: Просрочения кредит се поема от изрядните платци чрез повишаване на лихвите. Банките остават безгрижни, но изрядните платци намаляват.

Оказва се, че липсата на такъв закон не върши услуга на никого. Кредитните инспектори не виждат смисъл да работят смислено, а нещастникът в просрочие няма шанс да се изправи отново и да бъде финасово ефективен.

Излиза, че се допуска фалит на компания с милионни кредити, довела работниците си да не могат да обслужват своите дългове, но последните немогат да банкрутират. Интересна логика...

Любопитен съм да видя Вашите мнения.

P.S. За поръчителите (хората поемащи финансовия риск вместо банката - по-късно :-) )
    “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
    Б.Франклин

До: Банкрут на физически лица

Че той робовладелческия строй от никъде не си е тръгвал.
    When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

Коментар

Все повече се надигат гласове в подкрепа на идеята, че трябва да се въведе такъв закон у нас. Те, естествено са предимно из средите на "набълбукалите" се с кредити, които си представят нещата така: "тегля кредит - профуквам парите - не ги връщам - обявявам фалит - банката и всички завлечени от мен кредитори пият по една студена вода - аз продължавам "начисто" и... след няколко години пак тегля кредит - пак не го връщам - пак обявявам фалит - пак..."
      "Банкрут" не е фалит Банкрутът е престъпление, умишлено изпадане в несъстоятелност, а фалитът е правно състояние - въпросната несъстоятелност.
      Последиците на тъй мечтания от някои сънародници фалит на физически лица на "Запад" (никъде впрочем не го наричат фалит, а използват евфемизми като "свръхзадлъжнялост", "обявена неплатежоспособност") по последици е сходен с поставянето под запрещение. Това е като "жигосване" по челото на каторжник през Средновековието - ставаш аутсайдер много-много-много за дълго. Това ти седи в "досието" и шанс за други парички, заемче, кред. карта, лизинг-близинг, даже банкова сметка, освен в посочена от съда банка за социално слаби, където евентуално да си получаваш заплатката (ако някой те вземе такъв на работа) - "нъц". В момента имаме един Централен кредитен регистър и някои хора вече чувстват неприятните последици да фигурираш там като нередовен платец. С въвеждането на "фалит" за физ. лица нещата ще станат още по-лоши за тях. Има естествено и една-единствена положителна страна - по-бързо отърваване от заробващите задължения, довели до въпросния фалит, но последиците за "фалиралия" са...
      P.S. "Банкрут" идва от banca rupta (среднов. латински) = "счупена сергия". На тарикатите по средноверковните тържища, които изпадали в неплатежоспособност и завличали търговските си партньори им теглели един бой, чупели им сергията и ги изгонвали завинаги от въпросния пазар.
      - Не подскажете ли в который концлагерь нас везут?
      - Не знаю, не интересуюсь политикой.

Коментар

То хубаво, ама неприложимо, поне тук у нас.
        Раздаваха кредити като бонбони и сладки реклами, все едно няма да ги връщаш. Ами то ако стане нещо такова сите циганин ше банкрутира и удара в гръбначиния кош ще го поемат лоялните и редовните (щот може не за друго)

п.п. абе що не спите/пиете (това второто понеже е петък)
        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

Коментар

Нямам кредити и нямам намерение да вземам. Но, доколкото знам, кредит на физическо лице се отпуска освен срещу ипотека, така също и с поръчителство от други лица. Банката ще си търси парите от поръчителите. В най-лощия случай ще си калколира загуба, която ще е разсрочи в годините и с повишаване на услугите ще си възстанови парите.

Коментар

До колкото знам само у нас и в Румъния от цяла Европа няма такъв закон. Само дето в Румъния подготвят...

Според мен е напълно логично да има. Не вярвам наличието на такъв закон да доведе до умишлено фалиране от страна на физическите лица - предполагам, че самия закон и съпътстващата го нормативна база имат необходимите защитни механизми срещу това. Също така не вярвам това да доведе до главоломното взимане на нови кредити без намерение за връщане - мже просто банките да станат по внимателни (но те и без това станаха по-внимателни ).

От друга гледна точка, като няма такъв закон и какво? Неплатежоспособните не са намалели от това. Само дето не им е уредено ясно положението на такива. Мъка и за двете страни. Къде прочетох скоро - ако дължиш 100 лева си е твой проблем, ако дължиш 100 хил. лева - това е проблем на банката
            "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
            Gabriel Garcia Mаrquez

Коментар

Между другото, страхотна тема за ранна съботна утрин
              Gabriel Garcia Mаrquez

Коментар

Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Все повече се надигат гласове в подкрепа на идеята, че трябва да се въведе такъв закон у нас. Те, естествено са предимно из средите на "набълбукалите" се с кредити, които си представят нещата така: "тегля кредит - профуквам парите - не ги връщам - обявявам фалит - банката и всички завлечени от мен кредитори пият по една студена вода - аз продължавам "начисто" и... след няколко години пак тегля кредит - пак не го връщам - пак обявявам фалит - пак..."
                "Банкрут" не е фалит Банкрутът е престъпление, умишлено изпадане в несъстоятелност, а фалитът е правно състояние - въпросната несъстоятелност.
                Последиците на тъй мечтания от някои сънародници фалит на физически лица на "Запад" (никъде впрочем не го наричат фалит, а използват евфемизми като "свръхзадлъжнялост", "обявена неплатежоспособност") по последици е сходен с поставянето под запрещение. Това е като "жигосване" по челото на каторжник през Средновековието - ставаш аутсайдер много-много-много за дълго. Това ти седи в "досието" и шанс за други парички, заемче, кред. карта, лизинг-близинг, даже банкова сметка, освен в посочена от съда банка за социално слаби, където евентуално да си получаваш заплатката (ако някой те вземе такъв на работа) - "нъц". В момента имаме един Централен кредитен регистър и някои хора вече чувстват неприятните последици да фигурираш там като нередовен платец. С въвеждането на "фалит" за физ. лица нещата ще станат още по-лоши за тях. Има естествено и една-единствена положителна страна - по-бързо отърваване от заробващите задължения, довели до въпросния фалит, но последиците за "фалиралия" са...
                P.S. "Банкрут" идва от banca rupta (среднов. латински) = "счупена сергия". На тарикатите по средноверковните тържища, които изпадали в неплатежоспособност и завличали търговските си партньори им теглели един бой, чупели им сергията и ги изгонвали завинаги от въпросния пазар.

Не съм от набълбукалите се... Не занимавам други хора с мои проблеми. Принцип! Искренно се надявам в скоро време да не се възползвам от услугите на българското кредитиране

Пускам темата в защита на хората които по една или друга причина "са се набълбукали". Освен лекомислие съществуват още и заболявания, обучения на деца, нещастни случай и много други които не предизвикват презрение. Или поне не би трябвало...

Каквито и да са "жигосванията" в нормалния свят, не съм чувал да се отнема паспорт за дължими 2500 Евро... Та длъжника тези пари би ги спестил за няколко месеца при възможно най-ниско платената работа в която и да е "жигосваща" държава...
                Банковото кредитиране не е силната ми страна, но това не ми пречи да знам много добре как ( срещу колко и на кого) се отпускат по-сериозни кредити. Също така не ми пречи да познавам кредитни инспектори, които понятие си нямат от реалностите на пазара. А в много случай са наясно с неплатежоспособността на клиента.
                “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
                Б.Франклин

Коментар

Първоначално публикуван от haflinger Преглед на мнение
                  Не съм от набълбукалите се... Не занимавам други хора с мои проблеми. Принцип! Искренно се надявам в скоро време да не се възползвам от услугите на българското кредитиране

Пускам темата в защита на хората които по една или друга причина "са се набълбукали". Освен лекомислие съществуват още и заболявания, обучения на деца, нещастни случай и много други които не предизвикват презрение. Или поне не би трябвало...

Каквито и да са "жигосванията" в нормалния свят, не съм чувал да се отнема паспорт за дължими 2500 Евро... Та длъжника тези пари би ги спестил за няколко месеца при възможно най-ниско платената работа в която и да е "жигосваща" държава...
                  Банковото кредитиране не е силната ми страна, но това не ми пречи да знам много добре как ( срещу колко и на кого) се отпускат по-сериозни кредити. Също така не ми пречи да познавам кредитни инспектори, които понятие си нямат от реалностите на пазара. А в много случай са наясно с неплатежоспособността на клиента.
                  При всички положения, ако законът е насочен към повишаване на защитата на гражданите, значи ни е необходим Тука гражданите сме много далече от положението, на което трябва да сме.
                  Gabriel Garcia Mаrquez

Коментар

Такъв закон със сигурност е необходим, лошото е, че хората които го искат, те най-много после ще пискат, че им нарушава човешките права Имам доста избледняла вече представа от френския закон "За свръхзадлъжняването на домакинствата" оттам дадох примерите с "квази-запрещението", което следва... А акоко сте чели книжката на Гришам "The Rainmaker" (преведена незнам защо като "Ударът", имаше и готин филм с Дани де Вито в "поддържащата" роля ), спомнете си как започва - на талантлив US студент-юрист му се налага да обяви фалит и "кариерата" му тръгва в съвсем друга посока. Моментално го отрязват поканилите го преди това на работа големи адв. кантори, няма работа за него и в публичния сектор, лепва му се един кокошкар-измамник (Дани де Вито) да "работят заедно...". Успява да осъди една застрахов. компания, оказала се част от ..."Октопода" и накрая става учител по история в малко градче.
                    Приемането на такъв закон неминуемо поставя въпрос за допълване на Наказателния кодекс (сега чл.227в - 227д касаята само търговци, защото само спрямо тях има несъстоятелност), с ново престъпление - умишлен или непредпазлив банкрут и на граждани. Да не стане, както казваше един наш професор - в малка България да останат на 1-2 кв.километра само по двама-трима души да шетат, а всичкото друго - в затвора
                    - Не подскажете ли в который концлагерь нас везут?
                    - Не знаю, не интересуюсь политикой.

Коментар

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 4,660 в 19:02 на 07-04-20.

Зареждам...
                    X