Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инсталирай си сам ел. лира за баня

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Инсталирай си сам ел. лира за баня

    Здравейте,

    търсих из темите тук нещо по въпроса „Инсталирай си сам ел. лира за баня” ама не намерих нищо и за това пускам темата.
    Нещата при мен са такива, че трябва да инсталирам ел. лира (около 1000W) в една баня където единствения ток е по кабела който влиза в бойлера и за да не инсталирам контакти в плочките (или върху тях) мисля да инсталирам лирата до бойлера и да я захраня направо от този кабел т.е. директно да вкарам кабела във входната кутия отстрани на бойлера (той е легнал). Бойлера има два нагревателя 1200 + 2000W но понеже е пуснат постоянно той работи само на 1200W и за това захранващия кабел няма да се претовари.
    Та искам да питам дали има рискове при този начин на свързване?
    Това е критичното място защото предполагам че механичното захващането на лирата за стената няма да бъде проблем.
    born to be wild
    Кольо Ковачев

  • #2
    До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

    Поясни какво имаш предвид,защото не можах да разбера.Имаш предвид електрическа печка за баня или нещо друго?Аз на вилата имам ел.духалка и за 10 минути прави банята ,баня.Така че се разходи по магазините и ....си купи.Относно мощността това зависи от кабели,предпазители,кръгове и др оразмерявания.Добре е цялата история да бъде добре заземена и противовлажно изпълнение.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #3
      До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

      Няма риск, стига да го направиш грамотно. Задължително зануляване на бойлера и лирата!
      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
      Неизвестен мъдрец

      Коментар


      • #4
        До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

        Първоначално публикуван от 678 Преглед на мнение
        Та искам да питам дали има рискове при този начин на свързване?
        .
        Има, ако кабелът до бойлера е двужилен. Задължително да е трижилен (отделна нула за зануляването) и не е зле да блокираш 2-киловатовия нагревател на бойлера, за да не включи някой и трите нагревателя по грешка. Товарът е близко до границата за 2.5 кв. мм. кабел (ако е такъв, не си уточнил)

        Коментар


        • #5
          До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

          ОК! Кабела е 3 жилен и няма да има проблем със зануляването.
          Да идеята да се изключи 2-киловатовия нагревател на бойлера не е лоша (може да се изключи проверих) и то не защото кабела е слаб (според мен е над 2.5мм2 ама не съм сигурен...) а защото бушона е слаб 16А и ще се задейства. Благодаря за съветите.
          А на кой производител лирите ще ми препоръчате? Ще пазарувам най-вероятно в Практикер, М.Бриколаж или нещо подобно в Плевен защото в Ловеч/Троян няма избор.
          born to be wild
          Кольо Ковачев

          Коментар


          • #6
            До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

            Връзвай смело. Дори и 2.5мм2 да ти е захранващия кабел на бойлера няма проблем, защото ще ти носи товар от 4.5kW без да грее. Дори и двужилен да е проводника /при по-стари от инсталации/. Просто провери зануляването на бойлера и на нагревателя на лирата. А предпазителя пък ти е най малкия проблем, сменя се за около една минута, нека да са две.
            Най-мощния фабричен нагревател за лира който съм виждал е 800W и струва 75.60 лв.

            Коментар


            • #7
              До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

              Трябва и някакъв работен термостат или нагревател с вграден такъв, защото ще почне да завира с тия 1000W.
              0888543685 Валери

              Коментар


              • #8
                До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

                Днес обиколих всичките магазини за които се сетих и за които се сетиха продавачите: Практикер, Бриколаж, Сико и един на входа от Русе...в нито един нямаше лира с вградено отоплително тяло с регулатор на температурата и пълна с незамръзваща смес! Няма и това е положението Търсенето продължава поне ми дадоха един каталог на КОРАДО и сега започва кореспонденция с тях къде и как да си купя сънуваната лира.
                born to be wild
                Кольо Ковачев

                Коментар


                • #9
                  До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

                  Първоначално публикуван от 678 Преглед на мнение
                  Днес обиколих всичките магазини за които се сетих и за които се сетиха продавачите: Практикер, Бриколаж, Сико и един на входа от Русе...в нито един нямаше лира с вградено отоплително тяло с регулатор на температурата и пълна с незамръзваща смес! Няма и това е положението Търсенето продължава поне ми дадоха един каталог на КОРАДО и сега започва кореспонденция с тях къде и как да си купя сънуваната лира.
                  Ми защото няма такава. Взимаш си най-обикновена, смяташ си я за размера на банята. навиваш отдолу нагревател за лира. пълниш я с вода и действаш. Само внимавай да не и затегнеш обезвъздушителя, че ще я спраскаш. Тия нагреватели са едни дълги шомполи с резба 1/2" и кабел. На тях пише темп. обикновено 60 градуса.
                  0888543685 Валери

                  Коментар


                  • #10
                    До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

                    Ако съвсем няма, аз бих си го приготвил от няколко тръби, колена, бойлерен нагревател и термостат. Незамръзващата течност е автомобилен антифриз.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Ако съвсем няма, аз бих си го приготвил от няколко тръби, колена, бойлерен нагревател и термостат. Незамръзващата течност е автомобилен антифриз.
                      Става.. и аз съм така защото ги правих във Виденовата зима с тръби от пътни знаци, ама сега са по-тарикатски...жените ги харесват много защото си сушат прането, иначе същата работа вършат.
                      Да добавя само че антифриза не е добре..смърди гадно и е отровен. Има една безвредна течност дето пълнят соларите.. гликол някакъв, а цената е близка до антифриза.
                      Последно редактирано от vgrig; 02-02-10, 20:49.
                      0888543685 Валери

                      Коментар


                      • #12
                        До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

                        Първоначално публикуван от vgrig Преглед на мнение
                        ...Да добавя само че антифриза не е добре..смърди гадно и е отровен. Има една безвредна течност дето пълнят соларите.. гликол някакъв, а цената е близка до антифриза.
                        Да. Най-разпространената течност /не само за солари а и за добавяне в отоплителни инсталации/ е: монопропиленгликол, концентрат на -60 градуса. Да речем, че е от сорта на синтетичния антифриз, не е агресивен към алуминия и не е отровен /поне така са ме уверявали, не съм го пил/, от там където го купувам струва 7.08 лв с ДДС.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

                          един въпрос малко в страни от темата ама започнеш ли ремонти те въпросите сами изкачат.... : какъв товар издържа трижилен плосък кабел 3х1мм2?
                          Например: 1600W сешоар?
                          born to be wild
                          Кольо Ковачев

                          Коментар


                          • #14
                            До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

                            3 x 1кв.мм има допустим продължителен ток 15А. Можеш да включиш 1600W сешуар.
                            Jeep Cherokee 2.5 Tdi VM '96

                            Коментар


                            • #15
                              До: Инсталирай си сам ел. лира за баня

                              Първоначално публикуван от Десислав Преглед на мнение
                              Да. Най-разпространената течност /не само за солари а и за добавяне в отоплителни инсталации/ е: монопропиленгликол, концентрат на -60 градуса. Да речем, че е от сорта на синтетичния антифриз, не е агресивен към алуминия и не е отровен /поне така са ме уверявали, не съм го пил/, от там където го купувам струва 7.08 лв с ДДС.
                              Привет,сигурен ли си че е МОНОПРОПИЛЕНГЛИКОЛ,Аа не е МОНОЕТИЛЕНГЛИКОЛ?От втория зареждахме по корабите,дизелгенератори и кжото се сетиш още,производство на "Верила"-много качествен.Извинения за отклонението
                              това е моят джип,засега...:lol:

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X