Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Уникална колекция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Уникална колекция

    Много хора по света колекционират произведения на изкуството. Малцина от тях се хвалят с няколко скици на младия Пикасо или ранни натюрморти на Рубенс. Доскоро аз можех само да завиждам на подобни щастливци, но днес осъзнах, че и аз имам една уникална колекция на млад автор, който уверено върви към титлата "класик". Творчеството на този човек всички може да проследите тук - http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=24942, а аз съм убеден, че тепърва има какво да покаже. Та аз наистина съм горд притежател на най-голямата колекция от ножове с дръжки и кании, правени от Петър Петракиев( 5-ракиев). Май и самия той няма в себе си толкова от своите произведения.
    Пепи е майстор на дръжките, ползва готови висококачествени остриета и има уклон към класическата финска школа на майсторите на "pukko" ножове. В ръцете му дори обикновенното буково дърво придобива екзотичен вид. Ползва разнообразни, но винаги естествени материали като различни видове наше и тропическо дърво, рог( нашенски елен или африкански бивол) и месинг. Каниите изработва винаги от естествена кожа. Но да не се отплесвам, тия неща сте ги виждали и ги знаете, уникалния му и самобитен майсторлък, естетския му вкус, златните ръце на майстор и окото на творец не са тайна вече за никой. За голямото му сърце няма да говоря, рядко има в наше време хора като него. Стига приказки, вижте уникалната ми колекция.
    няколко снимки на цялата колекция в пълния и блясък:


    За сравнение на размерите, молива до ножовете е дълъг точно 20 сантиметра:

    Ето и първия ми 5-ракиев, от ранния му период. С острие от "разсъблечено" оранжево Банчо и дръжка от петнист бук, мозамбиканско венге( от държавата Мозамбик, с която аз съм дълбоко свързан), еленов рог и месинг. Това червеничкото е някаква специална, подобна на хартия материя, която уплътнява дръжката( това е малко наизуст, каквото съм чул):

    Следващите три получих в един и същи ден.Като познавач на творчеството на 5-ракиев, си позволявам да считам, че тези ножове бележат навлизането му в неговия зрял и надявам се, дълготраен и продуктивен, период. Първия е с по широко Мора острие, по скоро Боуи, отколокото фински. Дръжката е от български орех, с малко мозамбиканско венге, еленов рог, месинг и червеничкото нещо:

    Тези два ножа са с еднакви остриета, типични "финки", отново на Мора. Първия е с дръжка от мозамбиканско червено дърво, наречено умбила, с детайли от рог от кафърски бивол, месинг и отново червеничкото нещо. Този нож вече е окървавен на една типична българска Коледа и се представи повече от отлично при филиране на свински рибици и прочие операции:

    Втория от тези братя по острие е едно униклано бижу, и с дръжката си от резбован еленов рог( с детайли от черен рог и месинг и червен акцент) напомня на самобитния резбарски стил на северните народи. Смея да поставя този нож в топ 5, дори и по-нагоре, произведенията на автора:

    Последния нож( засега, аз няма да спра да колекционирам този автор) е един уникален дар, за който още трудно говоря( историята вижте тук - http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=80130). Дар от достойни хора, които с гордост и благодарност наричам свои приятели. С острие, излязло от ръцете на единствения ковач на истински дамаск в България - дядо Благо( за него казват, че си говори с метала и му казва какво да прави), с контура на класически, леко издължен Боуи и отблясъците на благородната стомана. Дръжката му е от оцветена северна елша, комбинирана с гравиран рог от кафърски бивол и месинг. Вижте съвършенството под формата на нож:



    Тъй като колекционирания от мен автор излива изкуството си върху дръжките на ножовете, вижте без излишни коментари отблизо работата му:






    Освен дръжките, 5-ракиев изработва и страхотно красиви, но в същото време здрави и функционални, кании от естествена телешка кожа. Те също са повлияни от финския стил( освен една класическа кания за Боуи тип острие), а резбите и шарките по тях им придават характерен колорит:

    Това е то моята безценна, и надявам се растяща за вбъдеще, колекция. Щастлив съм, че я притежавам, но още по щастлив съм, че този уникален майстор и творец е човек, който имах късмета да срешна тук, в нашия Форум. Малцина са благословените да се наричат майстор и да могат да продължат и обогатят традициите на българското ножарство. Петър Петракиев е точно такъв човек и му желая още поне 100 ползотворни творчески години.
    Ето и един финален поглед към моето имане:


    ПП - Дъската, върху която са снимани ножовете, е топола, извадена при почистването на язовир Въча. Вече е обработена и ще служи за фон, на който да мога да подредя и покажа ножовете.
    Последно редактирано от zzlatev; 27-12-09, 17:11.
    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
    www.ADV-Bulgaria.com

  • #2
    До: Уникална колекция

    А салфетки за попиване на точещите се лиги ще раздаваш ли, или да бършем с ръкавите ?
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

    Коментар


    • #3
      До: Уникална колекция

      Завиждам това е супер
      Последно редактирано от cveti; 02-01-10, 18:29.

      Коментар


      • #4
        До: Уникална колекция

        Извинете Председателю, ще споделите ли къде ги държите като отсъствате?
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          До: Уникална колекция

          Поздравления за прекрасната колекция Г-н Златев!
          Това са произведения на изкуството, за които всеки би ви завидял.
          Относно Г-н Петракиев, да продължава в същия дух и ще се радвам някои ден да притежавам поне една от тези красоти!!!
          Сузуки Гранд Витара 2.5 V6

          Коментар


          • #6
            До: Уникална колекция

            Рядко ми прави впечатление точно такава колекция, но тази определено ми направи ! Браво на майстора и искерено завиждам на собственика !

            Коментар


            • #7
              До: Уникална колекция

              Браво на майстора, а сьщо и на колегата, че е раэпоэнал таланта в уникалните ножове на "прохождащия" творец.

              Коментар


              • #8
                До: Уникална колекция

                Браво за колекцията да ти се множи и да и се радваш много време
                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                0878 79 20 61 Борис

                Коментар


                • #9
                  От: Уникална колекция

                  Довечара пак ще пиша в тази малко позабравена тема, защото каквото си пожелах, вече се сбъдна. Колекцията порастна от 5 на 8 броя оригинални "5ракиев". И като знате развитието на майстора, може да си представите какво ще покажа в детайли( не че вече не е показванто в темата "От нищо нещо...")
                  LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                  www.ADV-Bulgaria.com

                  Коментар


                  • #10
                    От: Уникална колекция

                    Пропуснал съм я таз тема
                    Но следейки темата на Петракиев "от нищо нещо" бях останал с впечатление, че имаш повече неща от творчеството му
                    Много са арни, със здраве да си ги ползваш и дълги години да ти служат.
                    А като гледам как нараства бройката, ще има и за внуците .
                    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Уникална колекция

                      Първоначално публикуван от zzlatev;1417771не че вече не е [U
                      показванто[/U] в темата "От нищо нещо...")
                      Помислих, че е заигравка с името/танто/, и че "бялото" танто е вече твое! Но като попрочетох, за пореден път се убеждавам в пресантимана ти към финските ножове. Колекцията е уникална! Поздрави!
                      "Make love, not war!"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Уникална колекция

                        И така, с малко закъснение Ви представям новите попълнения в колекцията ми "5ракиев".
                        Първо един класически офицерски кортик от соц времената. На битака намерих цяла купчина счупени остриета, явно са взели месинга от дръжките за скрап и остриетата вървяха по левче-две. С едно наум за майстор 5ракиев бързо побарах 2 по запазени и след време ето какво пуличах като подарък за рождения си ден - една класическа кама с дръжка от еленов и биволски рог с гард и задтилък от месинг. Семпло и красиво!


                        Второто тазгодишно попълнение дойде малко импровизирано, реших че ми трябва работен нож и бързо се сдобих с една Мора 2000 с идеята Пепи да я разсъблече и облече наново. Предварително го бях предупредил, че бидейки работен нож очаквам нещо семпло. А то какво стана - дървесина от тумор на габър с малко еленов рог и месинг, наистина старшно красиво нешо. Точно в скандинавски минималистичен стил, светлото дърво дава направо фински полъх на студена тайга. Вижте и Вие за какво говоря.



                        Следващото и засега последно чудо в колекцията също дойде импровизирано. Попаднаха ми едни остриета Мора 110 ламинат и аз веднага ги замъкнах където трябва. На майстора му викам "Прави каквото ти е кеф". И се получи това чудо от голямо парче еленов рог, допълнително състарен, с добавка от биволски рог и леко гравиран месинг. Наистина нещо уникално. С тежка истабилна дръжка( заради рога) и отлични пропорции на острието. Насладете се отново на този нож.



                        Ето ги тук двамата "финландци" в пълния им блясък заедно.




                        А тук и трите нови остриета заедно

                        Както сами виждате, страстта ми към хладното оръжие, съчетана с приятелството с майстор с рядък талант и широко сърце води до пристрастяване. Да е жив и здрав, аз продължавам с колекционирането.
                        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                        www.ADV-Bulgaria.com

                        Коментар


                        • #13
                          От: Уникална колекция

                          Здравеите колеги нов сам във форума и видях колекцията направена от Петракиев, интерсува ме някои има ли телефон и координати.
                          Благодаря предварително

                          Коментар


                          • #14
                            От: Уникална колекция

                            Напоследък колекцията рязко се обогати с ето тези нещица, за мой кеф и удоволствие
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05656.jpg
Прегледи:1
Размер:168.2 КБ
ID:5379919Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05658.jpg
Прегледи:1
Размер:148.6 КБ
ID:5379920Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05660.jpg
Прегледи:1
Размер:118.8 КБ
ID:5379921Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05657.jpg
Прегледи:1
Размер:159.1 КБ
ID:5379922
                            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                            www.ADV-Bulgaria.com

                            Коментар


                            • #15
                              От: Уникална колекция

                              да си ги пазиш и ползваш с здраве Злати, благородно ти завиждам.......

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X